Petržalčan Ján Chryzostom Korec (* 22. január 1924, Bošany – † 24. október 2015, Nitra)

Autor: Ľuboš Kačírek | 24.10.2015 o 22:40 | Karma článku: 6,79 | Prečítané:  222x

Dnes sme sa dozvedeli smutnú správu, že vo veku 91 rokov zomrel emeritný nitriansky biskup, kardinál Ján Chryzostom Korec. V médiách sa objavila správa, že kardinál Korec pred rokom 1989 pracoval istý čas ako robotník v Petržalke.

Ján Korec, ktorému vtedajší režim neumožnil vykonávať povolanie kňaza, začal v Petržalke pracovať na prahu tridsiatky v prvej polovici 50. rokov (1953 – 1954), teda v období, keď už bol tajne vysvätený za biskupa. V tom čase býval v podnájme na Turčianskej ulici u matky neskoršieho známeho cyklistu Kamila Haťapku a do práce v Petržalke chodieval na bicykli. Pôsobil v Tatracheme na Viedenskej ulici pri Dunaji, kde vyrábali pastu na parkety a fakle pre železnice na rozmrazovanie potrubí rušňov. Takmer výlučne pracoval v ženskom kolektíve, medzi ktorými nechýbali aj trestankyne, čo bol iste aj zámer režimu zviesť ho z cesty kňaza. Po skončení práce sa tajne venoval duchovnej činnosti. Zo zdravotných dôvodov, pre chorobu srdca, sa mu napokon podarilo získať miesto laboranta v Ústave hygieny práce a chorôb.

Druhé, výraznejšie obdobie pobytu Jána Korca v Petržalke siaha do polovice 70. rokov. Do Petržalky sa vracia po dvadsiatich rokoch, už ako zrelý päťdesiatročný muž. Od roku 1974 býval v podnájme na Vilovej ulici č. 7. Po krátkom pôsobení v duchovnej službe sa od roku 1975 opäť stáva robotníkom v Tatracheme, kde pracoval ako skladník i závozník. V júli 1979 odchádza z Tatrachemy do Kovospracujúceho podniku a pôsobí tu ako údržbár výťahov. Ako s odstupom času spomínal: „Robili sme v novej Petržalke. Bol to pre mňa nový svet – paneláky, nekonečné poschodia, strojovne na plochých strechách 13-poschodových budov, šachty. Služba ľuďom je pekná, ale niekedy ťažká. Po tých schodoch na trináste poschodie! Práca v 4-metrových šachtách, väčšinou prievane. Montér bol často spotený, keď stál na kabíne alebo pod ňou a celou silou demontoval nejaké časti. Hľadanie elektrických porúch trvalo niekedy hodinu i dve, takmer stále v podrepe.“ Napriek ťažkej práci vždy hľadal v živote to pozitívne, svojou prirodzenou autoritou si získaval podporu kolegov, medzi ktorými neboli len jednoduchí robotníci, ale aj bývalí kňazi. Práve jeho blízky vzťah k ľuďom bol dôvodom, že ho už v roku 1980 preradili do „závetria“ stolárskej dielne. Táto etapa jeho života sa uzatvára v roku 1984, kedy odchádza do dôchodku.

Odchod do dôchodku mu umožnil venovať sa duchovnej službe. Vo svojom byte sa naplno venoval písaniu, stretávaniu sa s priateľmi, aj keď jeho byt a pošta boli pod bedlivou kontrolou Štátnej bezpečnosti a jeho priatelia hľadali cesty, ako uniknúť jej pozornému oku. Toto vyše 15-ročné petržalské obdobie Jána Korca uzatvára rok 1989 – zmena politického režimu – a jeho menovanie pápežom Jánom Pavlom II. za nitrianskeho biskupa 6. februára 1990. Tu už kardinál Korec mohol naplno využiť svoje životné poslanie. Táto cesta bola síce kľukatá a občas vyzerala ako slepá, ale aj vďaka takým osobnostiam ako bol kardinál Ján Chryzostom Korec sa napokon podarilo zmeniť politický režim vtedajšieho Československa a prispieť k duchovnej obrode obyvateľov.

Česť jeho pamiatke!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov. Mýtus o Petržalke neplatí

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmu toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

DOMOV

Asistent, ktorý sledoval Kaliňákove a Počiatkove účty, pôjde pred súd

Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva.


Už ste čítali?